Konferans ve Kongre Sitelerine Online Trafik Nasıl Sağlanır?

Konferans ve Kongre Sitelerine Online Trafik Nasıl Sağlanır?

Geçen gün Gizem ile sohbet ederken, “biz bu web sitelerini hazırlıyoruz, sonra bu sitelere trafik sağlamak için birtakım çalışmalar yapıyorlar. Ne yapmaları gerekiyor?” diye sorduğumda anlatmaya başladı. Ben de aklımda kalanları toparlayıp sizinle paylaşmak istedim.

Etkinliğe trafik sağlamak için 6 kaynak bulunuyor.

Ücretli Trafik

Tıklama başına ödeme yapılarak, arama motorları ve sosyal medyadan sağlanan trafiktir. En bilinenleri Google ve Facebook reklamlarıdır. Ayrıca yüksek bir bütçe varsa Twitter reklamları da plana dahil edilebilir.

PR

Çeşitli sitelerde çıkan haberlerde bulunan linkler, web sitesine trafik sağlamaktadır. Ziyaretçiler içerik ile ilgilendiği için, konferansın sayfasında da vakit geçirme olasılıkları yüksek ve bu trafiğin kalitesi yüksektir.

Sosyal Medya

Ücretli trafik sağlamayan sosyal medya paylaşımları bu kapsamdadır. Takipçilerin bilgi alması sağlanır.

Arama Sonuçları

Google için optimize edilmiş bir web sitesi, ilgili aramalarda üst sıralarda çıkarak kaliteli trafik sağlar. Ace of MICE 2017’de bu konuda özel bir sunumumuz olacak ve tüm detayları paylaşacağız. 🙂

Direkt Trafik

Bilinirlik sağlandıkça, potansiyel katılımcılar domain’i yazarak siteye herhangi bir yerden değil, direkt ulaşırlar. Her markanın en çok tercih ettiği trafik kaynağıdır. Offline reklamlar da burayı artırır.

Mailing

Mail gönderimi potansiyel katılımcıların bilgilendirilmesi ve kayıt olması, bilet alması için güçlü bir kanaldır.

Bu kadar kanal varken, planlamayı dikkatli bir şekilde oluşturmak şarttır. Bu sebeple katılımcı başına düşen medya harcamasının, katılımcı başına maliyeti geçmemesine dikkat etmek gerekir. Bunun için medya planlaması yapılmadan önce, maliyet hesaplaması yapılmalıdır.