Kongre ve Toplantıların Yeni Yeri Belli Oldu

Bu yazı TÜRSAB Voice 6. sayıda yayınlandı.

Arcadias Tech Insider

Merhabalar,

Bu yazıyı yazmaya başlamadan yarım saat önce, yurtdışındaki bir arkadaşımın doğumgünü partisine katıldım. Çok kalabalıktık, 70 kişi kadar. Beraber şarkılar söyledik, saatlerce eğlendik. Dünya’nın birçok yerinden davetliler vardı. Japon, Bangladeş, Amerikan arkadaşlar edindim.

Bir dakika… Açıklayabilirim.

Şu birkaç hafta önce sosyal medyaya düşen parti gibi değil. Bilgisayar başındaydık, hepimiz. Arkadaşım, görevi icabı meşhur platformları kullanamaz. Haberiniz olduğunu tahmin etmekle beraber belirteyim. Malum platformlarda yaptığınız toplantıların nereye gittiği belirsiz. Güvenli olduğunu asla düşünmeyin.

Arkadaşım, Arcadias’ın böyle bir çözümü olup olmadığını sorduğunda linki göndermiştim. Oradan konuşmaya devam ettik. O akşam da tüm dostları ile Arcadias çatısı altında buluştu. Sadece dijital veya kameradan el kaldıranlar mikrofonlarını açtı, chat kısmından güzel sohbetler edildi, kimi de “ülkemde İnternet zayıf, sadece seslerinizi duyacağım” dedi ve görüntüleri kapama seçeneğini kullandı.

İTÜ Teknokent’te Arcadias tarafından Coronavirüs ilk duyulduğu zaman dışarıdan almayıp tamamen kendimiz, güvenli bir şekilde geliştirdiğimiz video konferans yazılımıza Arcadia’s adını verdik. Ne güzel ve anlamlı bir şans ki, açılışını da Türkiye’yi yurtdışında temsil eden can dostumun doğumgününde yaptık.

Adını ne koyalım diye kendisine sorduğumda, “Arcadia’s olsun. Çünkü coronavirus dünyayı geri dönülmez bir şekilde değiştirecek. Bundan sonra her toplantıya, her kongreye online katılanlar da olacak. Hızlı refleksinizi yansıtsın ve adını sizden alsın,” dedi. Onun da bu satırları okuyacağını bildiğim için, hepinizin huzurunda kendisine tekrar teşekkür ederim.

Kongre ve toplantıların, hatta doğumgünlerinin yeni yeri belli oldu. Video konferanslar. Güvenliğiniz için önemli bir not: Kullandığınız sistemin, gerçekten o şirkete ait olup olmadığını, yani satın alıp size kiralayıp kiralamadığından emin olun. Maalesef şimdilik bu tür çözümler sunulmakta. Kapılar ardında konuştuğunuz özelinizi, ne bilinen platformlar ne de özel ürün gibi görünen yerlerde paylaşmayın.

Herkese sağlıklı günler dilerim.