MICE Sektörü Nedir?

MICE Sektörü Nedir?

Ofiste aramızdaki bir sohbeti yazılı hâle getirelim dedik. Yazıyı ben (Nihan) yazıyorum ama Ali, Gizem ve Nihan arasındaki bir sohbet olarak düşünebilirsiniz.

Gizem: Sıkça yapılan fare* esprisine rağmen, son yıllarda farkındalığı giderek artan bir turizm kolu MICE. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions açılımı; toplantılar, teşvik etkinlikleri, konferanslar ve fuarlar olarak Türkçeleşir. Konferans ve kongre konusunda Türkçe’de özel bir durumumuz var. Zira bizim kongre dediğimiz organizasyonlar aslen konferans. Yurtdışında kongre, özellikle Amerika’da, devlete ait bir terminoloji. Avrupa’da ise, çok daha büyük katılımlı konferanslara kongre diyorlar.

Belki fareler anlamından dolayı ya da açılımı bazen bilinmediğinden, ayrıca etkinlik sektörü de deniyor. Yurtdışından bahsediyorum tabii. Türkiye’de zaten yeni oturuyor.

Nihan: MICE kapsamına giren organizasyonlar; kayıt, konaklama, etkinlik, transfer, bilimsel ve sosyal program akışının yönetimi , alan yönetimi gibi unsurları içerir. Bir de etkinliğin İnternet’teki varlığının yönetimi de var tabii.

Turizm Otelcilik mezunu olmama rağmen MICE ile ilgili bilgim, Arkadyas’ta gelişiyor. Çünkü maalesef, turizmde önemli bir paya sahip olmasına rağmen müfredatta hak ettiği yeri almıyor. Seet büyüklüğü, ziyaretçi kalitesi, içeriği gibi faktörleri göz önüne alınca gerçekten neden böyle olduğunu anlamak mümkün değil etkinlik sektörünün.

Ali: iMICE yani Uluslararası MICE Derneği’nin paylaştığı üzere, MICE sektörü yaklaşık 50 paydaşın birleşiminden oluşuyor. MICE Acentaları bizleri bir araya getiren çekirdek olmakla birlikte; otel, mekan, havayolu, transfer, İK, kreatif ajans, prodüksiyon, sanatçı, donanım kiralayıcı, dekor, teknik, matbaa, akademik servisler, çevirmen, catering ve tabii yazılım teknolojileri bu çekirdeğin etrafında dönüyor.

Nihan: Turizmci olarak terimi açıklamak için yazmaya niyetlendiğim, sonra sohbete dönüşen yazı, yine bir şekilde endüstrinin değerinin yeterince anlaşılamamasına geldi.

Çocukluğumuzdan beri aklımıza mıh gibi çakılan “Türkiye bir turizm cennetidir” sözüne itirazım asla yok. Fakat MICE nedir gerçekten anlaşılsa, tatil turizminden çok daha değerli olduğu herkesçe fark edilecek. Biz söylemiyoruz, sayılar konuşuyor.

Biz bu aşamada Arkadyas olarak, ülkemizin MICE turizminde küresel çapta alacağı payın artırılabilmesi için çeşitli platformlarla çalışmalarımızı sürekli devam ettiriyoruz.

*mice, İngilizce’de fareler anlamına geliyor.