Otelinizin Mobil Uygulamaya İhtiyacı Yok

Otelinizin Mobil Uygulamaya İhtiyacı Yok

Bu yazı Otel Dergisi’nde yayınlandı.

Amerikan otel online pazarlama ajansı Blue Magnet, 5 yıl önce bu iddia ile bir yazı yayınlamıştı. Bir dijital ajansın bunu söylemesi ne kadar garip değil mi? Hem de birçok neden sıralamış.

Sevgili üst düzey otel yöneticileri, bilhassa pazarlama departmanlarının karar vericileri, siz hiç size bir şey satmamaya çalışan ajans gördünüz mü? (Ben Google’da çalıştığım zamanlardan birini tanıyorum. Hatta kavga etmişti çok büyük bir otelin CMO’su ile. Bütçeyi düşürmeleri için. Sonunda Londra’ya taşındı. Beyin göçü her yerde. Neyse, çenem düştü yine.)

5 yıl önce yazılmış bu yazıda haklı görüşler var. Ancak o günün şartlarıyla.

  1. Mobil uygulama trafiği, mobil web kullanımından düşük olduğu için uygulamaya gerek yoktur.

Bugün artık geçerliliğini yitiren, en güçlü argüman olarak sundukları madde. Bu ve bundan sonraki maddede atıf vermeyeceğim. Hem bariz olduğu için hem yazıyı akademik bularak beni uyaranlar oluyor. İsteyenler bana ulaşabilir atıflar için.

  1. Kullanıcılar haftada en çok 5 uygulama kullanıyor.

Günümüzde geçerliliği kalmayan bir madde daha.

  1. Booking portallarının uygulamaları var. Onlarla rekabet edemezsiniz.

Bu durumun hâlen geçerliliği var. Tabii siz rakiplerle fiyat karşılaştırması ve oda uygunluğu sunmayı planlıyorsanız. Uygulama sizi ve konuklarınızı; otelinize gelmeden önce, oteldeyken ve otelden gittikten sonra iletişimde tutmak için gerekli.

  1. Değerlendirme sitelerinin uygulamaları var. Onlarla rekabet edemezsiniz.

Tekrarlıyorum. Siz uygulamada kalabalık bir müşteri portföyüne seslenmeyeceksiniz. Herkes tek ve özel olmalı. Mobil uygulama, o kişi ve otelinize ait olmalı sadece. Yüzlerce otel arasından sizi seçip geliyor. Sapla samanı karıştırmayın. Tabii “değerlendirme sitelerini boş verin” demiyorum. Onlar sizin PR alanınız. Uygulama ise, birebir iletişim kanalıdır.

  1. İnsanlar mail ve uygulamalardan sıkıldı.

Valla ben de sıkıldım. Seçtiğim markayla aramda hayran-fan ilişkisi istemiyorum. Tam da bu sebeple, işime yaramayan bir mail, uygulama, vs. zamanımı çalamaz.

Çok basit bir şey yapın: Müşterinin yerine kendinizi koyun. O zaman her şey şeffaflaşıyor.

Bu yazıya, bugünün araştırma sonuçları ile karşı çıkıyorum. Her otelin mobil uygulamaya ihtiyacı vardır. Fakat bu tür bir yazılımı, pazarlama bilen gözle geliştirmek elzemdir.

Unutmadan: Dünya’da 7 milyar insan, 3,5 milyar diş fırçası ve 5 milyara yakın cep telefonu var. Yorumu size bırakıyorum.

Mobil uygulamalara dair görüş ve deneyimlerinizi merak ediyorum. Birkaç afacan hikâye duymuştum. Lütfen kimsenin size sadece bir şey satıp para kazanma motivasyonu ile fatura kesmesine izin vermeyin. Paranıza, zamanınıza ve yöneticiseyniz şirket için prestijinize yazık.