Push Notification Etkisi Nasıl Artırılır?

Push Notification Etkisi Nasıl Artırılır?

Etkinliklerde mobil uygulama kullanımı her geçen gün artıyor. Etkinlik boyunca değişen konuşma saatleri, önemli konuşmacıların oturumunun başlaması, sosyal faaliyetler, yarışmalar, vb. sebeplerle yapılacak duyurular için defalarca push mesaj gönderiyoruz.

Arkadyas bir yazılım firması ve pazarlama konusunda hizmet vermiyor. Ancak bir reklamcı olarak bu değerli medya kanalından bahsetme ihtiyacı hissediyorum. Mobil uygulamaların marka algısına katkı sağlayabilecek değerli bir medya kanalı olduğu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanıyor.

Hâl böyle olunca, verimli push notification kullanımı konusunda neler yapılması gerektiğine dair bazı ipuçları paylaşmak istedim.

  • Katılımcıları oturumlara davet ederken gönderilen push’larda; yer ve zaman net belirtilmeli, mesaj kısa ve bilgilendirici olmalıdır.
  • Önemli konuşmacıların oturumları (keynote sessions) sırasında, önemli mesajlar göndermemeye özen gösterin.
  • Shakespeare’in söylediği gibi, “ruhlarımız olmadan sadece birer makineyiz.” İnsanların ruhuna dokunun. Kahve arasında “11:30’da X oturumu Y Salonu’nda başlayacaktır,” demek yerine, “kahveniz umarız lezzetlidir. 10 dakika sonra X oturumuna katılmayı lütfen unutmayın,” yazabilirsiniz.
  • Spam yapmayın. Tüm iletişim kanallarınız arasında en değerlisi mobil aplikasyondan gelen push mesajlar. Çünkü kişiler isteyerek uygulamayı yükledi ve sizden mesaj almayı kabul ettiler. Önemli konu ve değişiklikleri paylaşın.
  • Katılımcılara ilginç bilgiler verin ve devamı için oturumlara yönlendirin.
  • Emoji kullanın. Hem daha kısa ve etkili mesajlar göndermek için, hem doğal bir iletişim için.
  • Promosyon, kontenjan gibi özelliklere sahip bir oturum varsa, bu kısıtlı faydayı mutlaka paylaşın.

Ve tabii CRM

Arkadyas’ın etkinlik mobil aplikasyon platformu Misterya, segmentasyon yaparak, mesajların ilgili kişilere gitmesini sağlıyor. Bu özellik henüz ileri seviye bir talep gibi algılanmasına rağmen, kaliteli bir event CRM’i için olmazsa olmaz.

Bol etkileşimli push notification’lar 🙂