Teknoloji İşleri Kolaylaştırmak İçin Vardır

Teknoloji İşleri Kolaylaştırmak İçin Vardır

Gündelik bir mevzu, bu başlığı atmamı tetikledi. Telefonlardan data aktarımı yapan, çift yönlü USB diskler var. Halen pek bilinmiyor ama kullanan da yanından ayırmıyor. Ben iOS kullanıcısıyım, iPhone’um var yani. Annem de Android kullanıyor, Samsung Galaxy 6 mı ne. Birkaç disk kullandıktan sonra, diğerlerini kenara attı. Sandisk’i anahtarlığına takmış.

“Neden Sandisk’i seçtin?” deyince, “uygulaması güzel ve rahat. Diğerleri için kafa yormam gerekiyor ve ben sadece fotoğrafları aktarmak için akıl oyunları yapmak istemiyorum” dedi. Çok net, değil mi?

Teknoloji ne için vardı? Bir şeyler kolaylaşacak, göz kırpacağız mesela ve ışıklar açılacak. Böyle şatafatlı yanları olacak ama kolay olacak.

Bu yazıda mobil uygulamaları dert edindim. Bazen müşterilerimiz bize bazı uygulamalar anlatıyor. Gerçekten telefondan tavşan çıkmasını isteyecek kadar abartılı şeyler de oluyor. “Bütçemiz de var, istiyoruz” diyorlar. Vazgeçiriyoruz. (İnanmayanlar vardır bu dediğime, namımız kulağınıza yakında gelir deyip geçiyorum.) Sebep? İhtiyacınız yok. Bütçenizi daha faydalı yerlere ayırın. Kullanıcılar bu uygulamayı neden indirecek? Neden kullanacaklar? En önemlisi: Neden telefonlarında tutmaya devam edecekler?

Okurları, müşterilerimizi ve gelecekteki müşterilerimizi de 🙂 tenzih ederek; Google’da bize öğrettikleri basit bir motto: K.I.S.S. Keep It Simple Stupid yani Şunu Basit Tut Şapşal.

Yaratıcı fikirler tabii ki olsun.

Ama kullanıcılar kullanacaksa.

Çok kapsamlı olsun.

Ama kullanıcının gözü korkmayacaksa.

İçeriği bol olsun.

Ama telefonda çok yer kaplıyor diye kurban gitmeyecekse.

Birçoğumuz minimalizm diyoruz, basitlikten yanayız. Steve Jobs’un evinde hiçbir şey yokmuş, deha bir beyin diyoruz. Sonra mobil etkinlik uygulamalarının içini tıka basa dolduruyoruz. Kongre telefon uygulaması, Wikipedia’yı kıskandıracak hale geliyor.

Faydalı teknoloji ve karmaşa arasında çok çok ince bir çizgi var. Çok kapsamlı olan bir şey, doğru kullanım noktasında değilse sadece karmaşık algısı yaratır ve etkinliğin algısını da bozar. Bize inanın, yüzlerce mobil uygulama yayınladık.